Skip to content

Electric Light Orchestra “Do ya”, 1976

23 Mar, 2012

Lyssna på Spotify: Electric Light Orchestra “Do ya”
Sällan har begreppet orkester passat så bra in som på Electric Light Orchestra. Förutom den ordinarie uppsättningen instrument innefattade dom också cello och violin. Och orkestrerad rock var det som genomfördes på Jeff Lynnes “Do ya”.

Så var dock inte fallet med första versionen som gjordes ett par år tidigare av samma Jeff Lynne, men då i The Move. Deras var  lite skitigare, lite mer “äkta”, lite mer jävlar anamma om vi ska använda det uttrycket. Matthew Sweet hade uppmärksammat detta och levererade ofta en cover på “Do ya” under sina spelningar.

Men E.L.O.’s version var inte heller pjåkig, lyssna bara på sticket 1.35 in i låten. Oavsett om produktionen ger en viss svulstighet så var det en rejäl dos powerpop. With strings attached.

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: