Skip to content

#472. Randy Newman ”Rednecks”, 1973

11 Nov, 2012

Lyssna på Spotify: Randy Newman “Rednecks”
Bosse Hansson-gate har inte helt ebbat ut och tabugränserna försöker återhämta sig efter det senaste testet. Ett test som inte heller var det sista.

En som gärna kommenterade i sång det han såg och hörde var Randy Newman. Med ett skarpt öga pricksköt han hela debatten som pågick i USA(och för all del i dagens Sverige) mellan de ålderdomliga värderingarna i Södern och de modernare åsikterna om människors lika värde som gradvis började få fäste i övriga landet.

Risken en sån som Newman får ta är av naturliga skäl att få olika grupper emot sig. I det här fallet fick han två: moralpredikare som inte förstår den så uppenbara ironin, och de som förstår den men blir förolämpad av den(vilket givetvis var syftet).

Nu undrar vi alla: vem ska agera debattmoderator i Randy Newmans ställe här i Sverige? Och vem ska mynta en klassisk refräng som denna:

We’re rednecks, rednecks
We don’t know our ass from a hole in the ground
We’re rednecks, rednecks
Keeping the niggers down

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: