Skip to content

Elvis Costello & The Attractions “You little fool”, 1982

14 Oct, 2011

Lyssna på Spotify: Elvis Costello & The Attractions “You little fool”
Hur mycket din dotter än lovsjunger sin nya pojkvän så är pappas skitstövelradar alltid i stand-by-läge och ger utslag direkt. Frågan är om ”You little fool” är ett sätt för Elvis Costello att varna sin egen svärfar för sig själv? It takes one to know one.

”Imperial bedroom” producerades av Beatles’ ljudtekniker Geoff Emerick som var med på alla deras stora album med George Martin. Alla erfarenheter från deras studioexperimenterande kom till användning när Costello ville göra ett mer innehållsrikt album, ett ”Sgt Pepper” Light om man så vill. Den arga unge mannen från några år tidigare var inte längre bland oss.

Costello skulle i framtiden arbeta med Burt Bacharach och steget från ”You little fool” var inte särskilt långt, inte heller till The Beach Boys kring “Sunflower” 1970.

Jag är alltid lika kluven när jag ska avgöra vilket album som är hans bästa, så jag får säga dött lopp mellan ”Imperial bedroom” och ”Get happy”. Går inte att skilja dom åt ens med målfoto.

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: